Kurtka Grafen

Pierwsza kurtka z grafenu, nasza analiza

[vc_row][vc_column][vc_column_text css_animation=”fadeIn”]Świat właśnie obiegła informacja o sprzedaży pierwszej kurtki z grafenu. Cena to skromne 595 euro (2250 złotych).

Zupełnie bez ironii. Patrząc na ceny grafenu w polskim sklepie grafenowym cena wydaje się racjonalna. W tej chwili cała pierwsza seria już została wykupiona, więc chętni będą musieli chwilę poczekać.

Jeśli ktoś jeszcze nie wie czemu grafen jest taki fajny -> zobacz na Futurism[/vc_column_text][vc_column_text css=”.vc_custom_1538492896804{padding-top: 50px !important;}”]

Tech Brothers

[/vc_column_text][vc_column_text css_animation=”fadeIn”]Volebak brothers

 

Producentem jest firma założona w Szwajcarii przez dwóch braci, fanatyków węd… sportu. Dwa lata temu uznali że zaczną tworzyć najnowocześniejsze ubrania na świecie. Oprócz grafenowej kurtki, mają też np. koszulki zbrojone ceramiką, albo kurtki wykorzystujące luminescencje. Imponuje mi ich rozmach działalności i pęd ku bezkompromisowym rozwiązaniom. Chętnie dorwałbym się do ich możliwości technologicznych i zaginął na jakiś czas.[/vc_column_text][vc_column_text css_animation=”fadeIn” css=”.vc_custom_1538515804764{padding-top: 50px !important;}”]

Grafenowe obietnice

Dwustronna wodoodporna kurtka. Jedna strona wykonana z membrany poliuretanowej, druga pokryta grafenem. Można porównać to do koca ratunkowego, tu też każda strona ma zupełnie inne właściwości. Bracia dają nam cały zestaw obietnic które kurtka z grafenu ma spełnić. Grzeje, ziębi, wentyluje, zabija bakterie, trzyma ciepło, przewodzi ciepło, przewodzi prąd – ale nie za bardzo. Cudowna kurtka, do tego dość gustowna.

Ostrożnie podchodzę do tak wybujałych obietnic. Spróbujmy przeanalizować jak może to wyglądać w rzeczywistości. Te właściwości charakteryzują grafen w różnych postaciach i mieszankach. Ale wszystkie na raz? Sprawdźmy.

 

Kurtka grafen

 

Technologia produkcji. Nie została jednoznacznie opisana, ale ze zdjęć grafenowego proszku na stronie można wnioskować że użyto sproszkowanego tlenku grafenu.

 

Tlenek grafenu

 

Następnie zmieszano go z gumo-podobnym materiałem i taka mieszaniną pokryto materiał kurtki. Widać ją jako poniższy charakterystyczny wzór.

 

 

To może pokrywać się z obietnicą, że warstwa grafenowa waży poniżej 1 grama.

1ml tlenku grafenu waży 4mg. Gram to 250ml, czyli mała butelka coli. Kosztorys też wydaje się zgrywać. 250ml grafenu kosztuje ok 500 złotych, więc jest to tylko mała część 2550 złotych ceny kurtki.

Jak to w końcu z obietnicami:

 • Przepuszczalność wilgoci
  • Zgadza się, grafen ma specyficzną właściwość przepuszczania cząsteczek wody i zatrzymywania niemal wszystkiego innego. Magick! Tylko że po drodze jest membrana poliuretanowa, jej właściwości będą wąskim gardłem. Pamiętajmy że nie mamy do czynienia z powłoką z samego grafenu, jest to mieszanka z kleiszczem.
 • Przewodzi prąd ale nie za bardzo
  • Grafen jest ultra przewodnikiem. Jednak skoro “przewodzi prąd ale nie za bardzo”, musieli ograniczyć ilość grafenu w powłoce. Co stawia pod znakiem zapytania jakość innych właściwości…
 • Grafen zmniejsza wilgotność blisko ciała
  • Sami przyznają że nie znają powodu takiego zachowania. Zbyt dużo czynników mogło wpływać na wynik, żeby uznać że to dzięki grafenowi. Uznaję to za nadinterpretacje.
 • Antybakteryjność
  • Antybakteryjność grafenu nie jest jeszcze jednoznacznie potwierdzona.
 • Bardzo dobrze przewodzi ciepło
  • Tak, grafen bardzo dobrze przenosi ciepło. Zazwyczaj w powietrze, ale tutaj membrana poliuretanowa może działać jako izolator. Przenoszenie ciepła z ciepłego rejonu brzucha do rąk może być ciekawym dodatkiem. Jeśli oczywiście o to nam chodzi, bo ciało nie bez powodu redukuje ciepłotę kończyn. Zachowuje ją dla ważnych organów.
 • Działa jak radiator
  • Według producenta warstwa grafenu magazynuje ciepło. Można położyć kurtkę na grzejniku, a potem przez długi czas cieszyć się ciepłem. Coś tu nie gra. Albo dobre przewodnictwo cieplne, albo długie magazynowanie. To nie ma prawa się łączyć. Mamy tutaj dwie sprzeczne właściwości w opisie. Marketing?
[/vc_column_text][vc_column_text css_animation=”fadeIn” css=”.vc_custom_1538585258863{padding-top: 50px !important;padding-bottom: 50px !important;}”]

Podsumujmy

 

Jestem technofreakiem, gdybym miał wolne 595 euro na pewno sprawiłbym sobie kurtkę z grafenu. Podziwiam przecieranie szlaków nowym technologiom i wprowadzanie ich do produkcji. Więcej używanego grafenu = mniejsze jego koszta i już witamy się z gąską szeroko dostępnego materiału przyszłości. Jednak obietnice którymi jesteśmy karmieni nie wyglądają na realne. Zwłaszcza paradoks magazynującego ciepło materiału o świetnym przewodnictwie cieplnym zaburza mi logiczny przekaz tego produktu.

A wy jak sądzicie? Już zamawiacie swoją kurtkę z grafenu w przedsprzedaży drugiej parti?

Dajcie znać na naszym facebooku.[/vc_column_text][social-media items_align=”center”][/vc_column][/vc_row]

7,514 Comments