PSD2

Koniec Banków Jakie Znamy? – PSD2

Porozmawiajmy dziś o ziębach Darwina i PSD2.

Zamieszkujące Wyspy Galapagos niewielkie ptaki śpiewające. Opisane po raz pierwszy przez twórcę teorii ewolucjonizmu – Karola Darwina, podczas jego wyprawy na pokładzie HMS Beagle. Pojawienie się ich wspólnego przodka w nowych warunkach, spowodowało gwałtowną radiację adaptacyjną. Jest to proces, w którym grupa jednolitych organizmów rozprzestrzenia się do różnych nisz ekologicznych, przy równoczesnym różnicowaniu się cech osobniczych u potomstwa.

Kiedy pierwsza grupa zwierząt zawitała na wulkaniczne wyspy w pobliżu Ameryki Południowej, miały prawo być przerażone. Zupełnie inne środowisko, źródła pożywienia, miejsca lęgowe i ten post-apokaliptyczny krajobraz. Stare sposoby przeżycia już nie działały, trzeba było szukać nowych dróg pozwalających na przedłużenie gatunku. Jednak łączyła się z tym jedna wielka zaleta. Praktyczny brak drapieżników, które mogły zagrozić rozwojowi zięb. To dlatego miały możliwość rozprzestrzenić się na tak dużą ilość ekosystemów na dość ograniczonym terytorium.

Wyspy Galapagos branży finansowej

Co mają wspólnego zięby z branżą finansową? Zmienne środowisko. Rolę wulkanicznej wyspy odgrywa dyrektywa unijna PSD2, a brak drapieżników to Niebieski Ocean niezagospodarowanego potencjału nowych usług i modeli biznesowych. Skrót PSD2 może mówić wam niewiele. Jednak warto wiedzieć, jak może ona zmienić sektor finansowy, a w efekcie nasze życie.

PSD2 – a dokładniej Payment Service Directive, mająca na celu zwiększenia bezpieczeństwa i jakości płatności internetowych. Została zatwierdzona w roku 2014, a kraje członkowskie UE są zobligowane do jej wdrożenia w 2018-2019. Zmienia ona sposób funkcjonowania systemu bankowego i w teorii uniezależnia go od banków jako instytucji. Wprowadza dwa poziomy pośrednictwa pomiędzy użytkownikiem, a instytucją finansową.

  • PISP – Payment Initiation Service Provider. Operator który dokonuje w naszym imieniu płatności.
  • AISP – Account Information Service Provider. Operator który dysponuje danymi naszego konta.

Tworzy to sytuację analogiczną do tej obserwowanej w przypadku rynku energii. Kto inny odpowiada za przesył energii, kto inny za jej produkcje. Nie możemy być przymuszeni dzięki temu do zakupu energii elektrycznej od jednego operatora. To samo przyświeca idei omawianej dyrektywy.

Banki przestaną być hubami wokół których koncentrują się usługi finansowe, i będą zmuszone do szukania nowych nisz w gwałtownie zmieniającym się środowisku. Jednak nie będą same, teraz każdy będzie mógł skorzystać z pośrednictwa PISP i AISP i zaoferować na ich bazie dobrze zabezpieczone usługi finansowe.

Wyobraźcie sobie aplikacje mobilną Biedronka, która oferuje wam małą pożyczkę na zakupy pod koniec miesiąca. Automatycznie łącząc się z AISP zasila nasze konto. Następnie autoryzując opłatę za zakupy poprzez PISP, ściąga odpowiednia kwotę z naszego konta.

Teraz każda firma z własną bazą użytkowników, będzie mogła oferować usługi bankowe i finansowe. Ciekawy czas da sektora bankowego, ciekawe jak poradzą sobie z tym wyzwaniem. A przede wszystkim, jaka nowa wartość spłynie na nas – użytkowników.

A Wy macie już jakiś pomysł na biznes oparty na PSD2? 😉

Więcej informacji i raport opisujący możliwe scenariusze rozwoju w linku poniżej.

PSD2 raport

5,656 Comments